Regionalne Centrum Kultury w Pile Strona Główna Miasto Piła

Co?

.........

.........

.........

.........

.........

.........

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Kryminalna Gra Uliczna

Kryminalna Gra Uliczna 

Patronaty

blog "kryminalna piła"

Partnerzy

kontakt

.........

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej

(ur. 1964), autor powieści kryminalnych, pochodzi z Piły, mieszka na wsi niedaleko Poznania. Z wykształcenia malarz i socjolog, z zawodu dziennikarz. Tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim rozpoczął pracę w ośrodku TVP w Katowicach, a później przeniósł się do poznańskiej TVP, w której był wydawcą i reporterem programu „Telekurier". Od 2010 członek zarządu d/s programowych Radio Mekury S.A w Poznaniu.


Najważniejsze książki:


Mocne uderzenie
Lato 1988 roku, PRL jeszcze się trzyma, choć system chwieje się w posadach. Kończy się wszechwładza Służby Bezpieczeństwa. Jarocin, pogodny poranek, ostatni dzień festiwalu. Młodzi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej wtapiają się w tłum fanów muzyki i mają na wszystko oko. Są oczywiście po cywilu. Kapral Blaszkowski obserwuje małe zbiegowisko na polu biwakowym. Chwilę potem okazuje się, że w jednym z namiotów znajduje się martwa dziewczyna. Po dwu godzinach przybywa wsparcie z Teofilem Olkiewiczem na czele. Sympatyczni poznańscy milicjanci - znani z Ręcznej roboty - oraz esbecy, którzy kręcą się wokół festiwalu, patrzą na siebie krzywo. Służba Bezpieczeństwa chce być informowana o postępach śledztwa. Milicjanci uwijają się jak w ukropie i ustalają, że ofiara została zamordowana tępym narzędziem, a wcześniej zgwałciło ją kilku festiwalowiczów. Funkcjonariusze jeszcze nie wiedzą, że w Jarocinie pojawił się niejaki Charon. Mężczyzna nienawidzi słabych i owładnięty jest myślą o radykalnej naprawie świata. Poznań, tego samego dnia wieczorem: Tunio Ząbek, cinkciarz, dostaje w głowę i traci dzienny utarg - marki i dolary. Jego szef, Gruby Rychu, jest z tego bardzo niezadowolony i wdraża „dochodzenie". Milicjanci, esbecy i złodzieje mają pełne ręce roboty, a ich drogi nieoczekiwanie się przetną...
 

Ręczna robotaTaka była Polska Ludowa! W pełnej absurdów rzeczywistości, gdy picie alkoholu było niemal obowiązkowe, a posiadanie samochodu czy dobrej pralki świadczyło o luksusie, wzajemne zależności w zdobywaniu deficytowych towarów stanowiły spoiwo społeczeństwa. Kiedy więc 8 marca 1986 roku w pociągu relacji Berlin-Poznań znaleziono ciało przemytnika, skomplikowana społeczna struktura została poważnie naruszona. Brutalne morderstwo miało być dla kogoś ostrzeżeniem. Tylko dla kogo?
Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa. Chociaż chorąży Teofil Olkiewicz jeszcze tego samego dnia dostarczy na komisariat podejrzanego, wszyscy wiedzą, że są to tylko „działania osłonowe", mające zaspokoić apetyt zwierzchnictwa na natychmiastowe wyniki. Fakt, że zatrzymany nie ma nic wspólnego z morderstwem, jest zupełnie nieistotny - najważniejsze by zyskać czas i spokojnie prowadzić dalsze dochodzenie. Obok działań milicji swoje własne „śledztwo" prowadzi też Gruby Rychu, szef poznańskich cinkciarzy. Kto pierwszy odkryje prawdę?
Ręczna robota Ćwirleja to barwna, a jednocześnie realistyczna historia kryminalna. Pokazuje świat PRL-u, który z dzisiejszej perspektywy wydaje się fantazją szaleńca. Fantazją, która mimo szarej, smętnej atmosfery bezradności zaskakuje humorem i obrazem jakby cieplejszych niż dziś więzi między ludźmi.

Upiory spacerują nad WartąAkcja powieści rozgrywa się w Poznaniu w czerwcu 1985 roku. Pewnego letniego poranka wędkarze spędzający czas nad Wartą wyciągają z wody nagie zwłoki młodej dziewczyny. Trup ma odcięta głowę. Wkrótce okazuje się, że zabita dziewczyna jest pierwszą, ale nie ostatnią ofiarą mordercy. Czyżby w Poznaniu grasował psychopatyczny zabójca młodych kobiet? Tak myślą milicjanci. Śledztwo w tej sprawie prowadzi kapitan Milicji Obywatelskiej Alfred Marcinkowski.
Małe fiaty, syreny i trabanty na ulicach, kolejki pod sklepami rzeźnickimi, kartki na papierosy, mąkę, cukier i buty. W telewizji dwa programy i serial brazylijski, Niewolnica Isaura, pierwszy tasiemiec, podczas emisji którego pustoszały ulice. Wszechobecny alkohol, mimo, że sprzedawać go można dopiero od godziny trzynastej.
To czasy, które na szczęście już bezpowrotnie minęły. Ci, którzy to pamiętają pewnie z przyjemnością, choć na chwilę zanurzą się w tej beznadziejnej socjalistycznej rzeczywistości. Ci którzy tego nie przeżyli, mają okazję docenić to, co mają teraz, na wyciągnięcie ręki bez załatwiania i stania w długich kolejkach nawet za papierem toaletowym.
Jednym słowem Poznań połowy lat osiemdziesiątych widziany oczami milicjantów, prostytutek, meliniarzy, cinkciarzy i zwykłych szarych ludzi.

Materiały przygotowane na podstawie informacji medialnej wydawnictwa W.A.B. i strony internetowej autora www.cwirlej.pl.

Współorganizator: Partnerzy strategiczni: 
Szkoła Policji w Pile Zbrodnia w Bibliotece Stowarzyszenie Hisoryczno-Fortyfikacyjne "Przedmo�cie Piła"
Partnerzy medialni:

Tygodnik Nowy


"Fakty Pilskie"

"Tętno Regionu"
Reporter - magazyn kryminalny             
Festiwal dotowany jest przez:
Studio K2

H.ESSERS
Firma CREDO     

Instytut Ksišżki               Dyskusyjne Kluby Ksišżki