Regionalne Centrum Kultury w Pile Strona Główna Miasto Piła

Co?

.........

.........

.........

.........

.........

.........

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Kryminalna Gra Uliczna

Kryminalna Gra Uliczna 

Patronaty

blog "kryminalna piła"

Partnerzy

kontakt

.........

Marcin Wrońsi

Katarzyna Bonda

przeczytaj także wyjątkowy, bogaty i niezwykle ciekawy wywiad z autorką, przeprowadzony wyłacznie dla "Kryminalnej Piły"

(ur. 1977), pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizująca się w tematyce kryminalnej.

Jest autorką powieści kryminalnych, w których stworzyła własnego, oryginalnego bohatera - psychologa policyjnego, profilera Huberta Meyera. Po raz pierwszy wystąpił on na kartach debiutanckiej powieści „Sprawa Niny Frank” (2007), nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru (w 2011 roku wydanej w wersji skróconej jako „Dziewiąta runa”), następnie w „Tylko martwi nie kłamią” (2010), a aktualnie powraca w nowej powieści "Florystka", która ukazuje się m. in. pod patronetem "Kryminalnej Piły.

Katarzyna Bonda jest także znana dokumentalistką kryminalną. Wydała „Polskie morderczynie” (2008, przygotowywane jest nowe, poprawione wydanie) i „Zbrodnia niedoskonała” (2009), napisana we współpracy z Bogdanem Lachem, najlepszym policyjnym ekspertem profilowania w Polsce. Bonda z wykształcenia jest dziennikarką (Uniwersytet Warszawski). Była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Pracowała m.in. w „Super Expressie”, „Newsweeku”, „Wprost”, TVP. 

Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Wykłada również w szkole kreatywnego pisania „Pasja Pisania” w Warszawie. Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Film 1,2. Znalazła się w gronie finalistów na nowelę filmową Studia Munka. Wyróżniona nagrodą „Debiut Roku” przed wydawnictwo „Media Express”. Jest ekspertem kanału dokumentalnego Crime&Investigation Network. Studentka PWSFTViT w Łodzi, stypendystka europejskiego programu ScripTeast dla scenarzystów.

Najważniejsze książki:

Skrzydlata trumnaKolejna powieść o policyjnym profilerze, bohaterze wcześniejszych powieści Bondy - "Sprawa Niny Frank" i "Tylko martwi nie kłamią". Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i na jakiś czas porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu matki, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują tę sprawę połączyć z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą. Kobieta zaczyna pomagać policji w poszukiwaniach i gdy ciało dziecka odnajduje się na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, florystka staje się główną podejrzaną... 
 

Skrzydlata trumnaTylko martwi nie kłamią - czasy współczesne, Katowice. W jednej z zabytkowych kamienic w centrum miasta znaleziono ciało mężczyzny. Początkowo sądzono, że jest to wynik biznesowych potyczek, ale Hubert Meyer, policyjny profiler sporządzający portrety psychologiczne sprawców, ma inne zdanie.  Obecną zbrodnię łączy bowiem z morderstwem sprzed siedemnastu lat, które również dokonano w tej kamienicy. Zginął wtedy bogaty żydowski właściciel a wszyscy sprawcy nie zostali schwytani. Hubert i młoda pani prokurator  oraz prowadzący śledztwo inspektor Szerszeń będą próbować rozwikłać tajemniczą zagadkę obecnej zbrodni Bohaterowie to wielki plus całej książki. Są dość mocno nakreśleni, muszą zmagać się z własnymi problemami i niełatwym życiem, co po części rzutuje na to, kim są i jak podchodzą do pewnych spraw. Na dodatek sprytnie pomyślana intryga kryminalna, zagłębianie się w najgłębsze i przerażające meandry ludzkiej psychiki czy też głębokie i silne emocje targające bohaterami są tu aż nadto wyraźne i wzbogacają całą lekturę. Wartka akcja i napięcie będą nam towarzyszyć do ostatnich stron i nie pozwolą na chwilę wytchnienia.
 

A na imię jej będzie AnielaPasjonujący i momentami przerażający dokument „Polskie morderczynie”. Czternaście kobiet. Łączy je jedno - zbrodnia. Ich procesy relacjonowały wszystkie media w Polsce. Wykreowały wizerunek złych, zdegenerowanych, pozbawionych ludzkich uczuć, bezlitosnych bestii w często pięknej skórze.
Jak to możliwe, że te kobiety wzięły udział w tak brutalnych zbrodniach, same zabiły albo wszystko ze szczegółami zaplanowały, a do wykonania morderstwa posłużyły się rękami mężczyzn? Jakie są? Skąd wzięła się ich agresja? Co je łączy? Czy tylko zbrodnia?
Zbrodnia podzieliła ich życie na pół. I tak też Katarzyna Bonda starała się je pokazać. Nie usprawiedliwia ich. Nie udowadnia, że nie ma w nich zła. Wiele z tych kobiet po raz pierwszy udzieliło wywiadu, którego odmawiały dziennikarzom latami. Mówią o różnych aspektach życia: o miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci… Ich zbrodnie poznajemy z rozdziałów, które powstały na podstawie akt sądowych. Jakie są polskie morderczynie?.


Kino Venus
To prawdziwa gratka dla czytelników kryminałów. Bo co może bardziej mrozić krew w żyłach niż zbrodnia popełniona w sąsiedztwie?
Nie ma zbrodni doskonałej przekonuje Bogdan Lach, pierwszy polski profiler. Dzięki wywiadowi, jaki udzielił dziennikarce Katarzynie Bondzie możemy się przekonać, że rzeczywiście każdy przestępca popełnia błędy, a dobry psycholog jest w stanie stworzyć jego profil.
W książce „Zbrodnia (nie) doskonała” opisane zostały najbardziej głośne, polskie zbrodnie. Pokazano nawet więcej – działania policji, poszukiwania sprawców, przesłuchania i tworzenie profilu przestępcy. Książkę czyta się jednym tchem, bo chociaż zawiera zbiór ciekawostek, to są one ułożone i tworzą logiczną całość. Wrażenia potęguje fakt, że o wielu z opisanych spraw słyszeliśmy w radiu, czy oglądaliśmy je w telewizji. Autorzy przygotowali także dla czytelników niespodziankę. Każdy może się sprawdzić w roli profilera. W książce zamieszczono zagadkę, jej rozwiązanie gwarantuje stworzenie właściwego profilu sprawcy.
Główną część książki stanowią opisy zbrodni i działań prowadzących do znalezienia sprawcy. Opisywane sprawy zostały podzielone ze względu na motyw wiodący: seksualny, zemsty, rabunkowy, krzywdy i urazy, lęku i niepokoju, urojeniowy. Autorzy przedstawiają charakterystyczne cechy ofiar i sprawców zbrodni związanej z danym motywem, a także typowe okoliczności i przebieg poszczególnych spraw. 


Morderstwo pod cenzurąNiezwykle udany debiut. Pierwsza na polskim rynku powieść kryminalna, której bohaterem jest tzw. profiler, czyli psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców.
Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach: jeden to sielska miejscowość przygraniczna - Mielnik nad Bugiem, gdzie do tej pory nie działo się nic oprócz lokalnych skandali, a życie płynęło leniwie, drugi - to high life stolicy, w którym żyje najpopularniejsza aktorka polskich seriali - Nina Frank. Prawdę o niej poznajemy z dziennika internetowego, który zaczyna prowadzić w pewnym momencie swego pełnego skandali życia. Dowiadujemy się o jej dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach, nałogach, różnego kalibru świństwach i grzeszkach. Te dwa światy przeplatają się przez całą książkę, by spotkać się w kulminacyjnym punkcie akcji, gdy dochodzi do wyjaśnienia zagadki śmierci Niny Frank. Poznając sekrety Frank i próbując stworzyć profil jej mordercy, Hubert Meyer analizuje także swoje życie, atakują go wspomnienia i przy okazji badania zbrodni dociera do skrywanych przed sobą własnych tajemnic.
Książka Katarzyny Bondy dostarczy nietuzinkowej rozrywki. Autorka bezlitośnie rozprawia się z głupotą i ograniczeniami swoich rodaków. Dostaje się zarówno tym, którzy życie próbują budować na idiotycznych mrzonkach, jak i tym, którzy na takowych mrzonkach budują swoją karierę. Kopniaki rozdaje Bonda wielokrotnie i boleśnie. A to nieudolnej policji, a to skorumpowanym politykom, a to rozmodlonym dewotkom i twardogłowym kawalerom szukającym łatwego łupu na wiejskich potańcówkach. „Sprawa Niny Frank” jest celną, rzetelną i dokładną reportersko wizytówką wielu polskich bolączek, o których bezpośrednio lub pośrednio dowiedzieć się będzie można podczas lektury. I jeszcze to zakończenie!

Współorganizator: Partnerzy strategiczni: 
Szkoła Policji w Pile Zbrodnia w Bibliotece Stowarzyszenie Hisoryczno-Fortyfikacyjne "Przedmo�cie Piła"
Partnerzy medialni:

Tygodnik Nowy


"Fakty Pilskie"

"Tętno Regionu"
Reporter - magazyn kryminalny             
Festiwal dotowany jest przez:
Studio K2

H.ESSERS
Firma CREDO     

Instytut Ksišżki               Dyskusyjne Kluby Ksišżki