Regionalne Centrum Kultury w Pile Strona Główna Miasto Piła

Co?

.........

.........

.........

.........

.........

.........

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Kryminalna Gra Uliczna

Kryminalna Gra Uliczna 

Patronaty

blog "kryminalna piła"

Partnerzy

kontakt

.........

Paweł Pollak

Paweł Pollak

przeczytaj także interesujący wywiad z autorem, przeprowadzony wyłącznie dla "Kryminalnej Piły"

pisarz i tłumacz literatury szwedzkiej. Zadebiutował w 2006 roku kryminałem psychologicznym „Kanalia”, trzy lata później wydał powieść obyczajową „Niepełni”, by wrócić do tematyki kryminalno-sądowniczej w zbiorze opowiadań „Między prawem a sprawiedliwością”. „Gdzie mól i rdza” to jego pierwsza powieść z udziałem komisarza Marka Przygodnego. .

Najważniejsze książki:

Gdzie mól i rdza"To nie Nowy Jork, panie komisarzu!”
To Wrocław. Miasto, w którym życie toczy się swoim rytmem, a codzienne sprawy na tyle pochłaniają mieszkańców, że nie zauważają oni, kiedy wśród nich pojawia się morderca: okrutny, bezwzględny i… niezwykle inteligentny. Śledztwo w sprawie serii bardzo dziwnych zabójstw popełnianych na bezbronnych emerytach rozpoczyna komisarz Marek Przygodny z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.


style="color: rgb(255, 0, 0);">

Ujęcie mordercy to dopiero połowa drogi. Bo przecież zakucie go w kajdanki nie jest równoznaczne z wymierzeniem sprawiedliwości. Sprytny adwokat może na przykład doprowadzić do uniewinnienia swojego klienta. Albo sami przysięgli dochodzą do wniosku, że sprawca, choć zabił, nie ponosi winy.
Kiedy więc detektywi McWane i Sheppard z nowojorskiej policji zamykają śledztwo, sprawę przejmują od nich doświadczony prokurator Edward James Harrison i jego młoda asystentka Amanda Cooper. Muszą okazać się lepsi od obrony w prawniczych kruczkach, muszą przekonać ławę przysięgłych, że zbrodnia bezwzględnie zasługuje na karę. Czy zawsze im się to uda?
Między prawem a sprawiedliwością to zbiór czterech opowiadań (Zarażona, Wykluczony, Dawca, Złodziej trumien), w których ta ekipa policyjno-prokuratorska rozwiązuje kolejne sprawy.
.

Edyta i Jacek są zwykłymi młodymi ludźmi. Mają swoje marzenia, ambicje, plany, zainteresowania. Chcą żyć pełnią życia, mieć znajomych, przyjaciół, a przede wszystkim chcą kochać i być kochani. Problem tkwi tylko w tym, że ona porusza się na wózku, a on nie widzi. Gdyby byli sprawni, ich pragnienia byłyby normalne, a tak otaczający świat pokazuje im, że oczekują od życia zbyt wiele.
Otaczający świat to my, bo większość z nas z góry skreśla drugiego człowieka, dlatego że ogranicza go jego fizyczność. Ta książka nie jest jednak wezwaniem do tolerancji, nie jest instruktażem, jak postępować z niepełnosprawnymi. To po prostu spotkanie z dwojgiem z nich, z ich rzeczywistością. Opowieść o dziewczynie i chłopaku spragnionych uczucia i dążących do szczęścia jak każdy z nas. Poruszająca historia miłości, która rodzi się wbrew przeciwnościom i ma wiele przeszkód do pokonania. Czy wszystkie uda się pokonać?.


Kanalia to kryminał, ale motywem zbrodni jest miłość, przez co Kanalia to także, a może przede wszystkim, powieść o miłości. Powieść o samotności i odrzuceniu.
Zwłoki młodej kobiety zostają wyłowione z rzeki, rozpoczyna się śledztwo, które pozornie szybko posuwa się naprzód. Jednocześnie poznajemy dzieje pewnej miłości. Kim obecnie są ludzie, których w przeszłości tak wiele łączyło?
Śledztwo - co niespotykane w polskich kryminałach - znajduje finał na sali sądowej. Ale czy prawdziwy finał?

„Dowcipny i wciągający kryminał. Klasyczny w formie i przywołujący na myśl dzieła Mankella.” (Bartosz Staszczyszyn Życie Warszawy, 16.11.2006)

„Jest tu wszystko, czego wymagamy od porządnego kryminału: zagadkowe morderstwo, zawiła intryga sięgająca wiele lat wstecz, sugestywne mylenie tropów, słowem - wciągające ćwiczenie intelektualne dla wszystkich, którzy zwykle po pierwszych kartkach wiedzą, kto zabił.” (Przegląd, 21.01.2007)

„Są policjanci pośród bohaterów rodzimej prozy. Najciekawsi spośród nich to postaci z książek Kanalia Pawła Pollaka i Przystanek śmierć Tomasza Konatkowskiego.” (Irek Grin Kryminalny boom, artykuł dla Instytutu Książki, 15.06.2007). 

Materiały pochodzą ze strony autorskiej pisarza www.szwedzka.pl i strony www.oficynka.pl

Współorganizator: Partnerzy strategiczni: 
Szkoła Policji w Pile Zbrodnia w Bibliotece Stowarzyszenie Hisoryczno-Fortyfikacyjne "Przedmo�cie Piła"
Partnerzy medialni:

Tygodnik Nowy


"Fakty Pilskie"

"Tętno Regionu"
Reporter - magazyn kryminalny             
Festiwal dotowany jest przez:
Studio K2

H.ESSERS
Firma CREDO     

Instytut Ksišżki               Dyskusyjne Kluby Ksišżki