Regionalne Centrum Kultury w Pile Strona Główna Miasto Piła

Co?

.........

.........

.........

.........

.........

.........

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Konkurs na opowiadanie kryminalne

Kryminalna Gra Uliczna

Kryminalna Gra Uliczna 

Patronaty

blog "kryminalna piła"

Partnerzy

kontakt

.........

Marek Krajewski

Marek Krajewski

(ur. 1966), absolwent filologii klasycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1999 r. uzyskał doktorat z nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa na podstawie pracy doktorskiej pt. ,,Prozodia greckich zapożyczeń u Plauta” na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwent studiów podyplomowych z zakresu filozofii współczesnej w Szkole Filozoficznej Tadeusza Gadacza / Collegium Civitas w Warszawie.

Pracował jako bibliotekarz w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich–Bibliotece, sprzedawca i ochroniarz w prywatnej firmie jubilerskiej, magazynier w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich—Wydawnictwie, bibliotekarz w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, asystent, adiunkt i starszy wykładowca w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, od 2007 roku zawodowy pisarz.

Marek KrajewskiWielokrotnie nagradzany i wyróżniany, choćby wymienić: Dolnośląski Brylant Roku 2003 w kategorii "Książka roku" za powieść ,,Koniec świata w Breslau", "Nagroda Wielkiego Kalibru" dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej (I edycja 2003) za powieść "Koniec świata w Breslau", "Witryna 2005" dla książki "Widma w mieście Breslau" (nagroda przyznana przez Kapitułę Nagrody Księgarzy w czasie Wrocławskich Promocji Dobrych Książek), "Paszport «Polityki»" "za cykl powieściowy o Eberhardzie Mocku z Breslau (...)" za rok 2005, nagroda Prezydenta Wrocławia "za mistrzowskie literackie odtworzenie klimatu przedwojennego Wrocławia i przywracanie pamięci o historii miasta i jego dawnych mieszkańcach", nagroda za stworzenie postaci Eberharda Mocka (nagroda przyznana przez Instytut Książki oraz Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie"), Ambasador Wrocławia – nagroda redakcji "Gazety Wyborczej" we Wrocławiu (2008), Honorowy Obywatel Królewskiego Miasta Darłowa(2009), Złoty Herb Miasta Lwowa za "promowanie Lwowa na arenie międzynarodowej" (2010).

Najważniejsze książki:

Rzeki HadesuWrocław, 1946 rok. Po latach wojennej zawieruchy Edward Popielski ukrywa się przed Urzędem Bezpieczeństwa. Wydać go może tylko torturowana w więzieniu Leokadia. W nowym świecie nikt nie jest bezpieczny. Kiedy we Wrocławiu ginie mała dziewczynka, powtarza się scenariusz sprzed trzynastu lat, gdy porwano i zgwałcono córkę lwowskiego króla podziemia. Popielski musi stawić czoła wrogowi z przeszłości. Tylko razem z Eberhardem Mockiem może dokończyć niewyjaśnione dotąd śledztwo. Lwów z roku 1933 i Wrocław z 1946 dzielą rzeki Hadesu – cierpienia, zapomnienia i lamentu. Żeby wyjaśnić zbrodnię sprzed lat, Popielski musi znów przejść przez piekło. To jedyna szansa na przeżycie byłego komisarza i jego kuzynki. Rzeki Hadesu to trzecia po Eryniach i Liczbach Charona część trylogii o Popielskim.
 

Liczby HaronaMaj 1929 roku. Lwów. Komisarz Edward Popielski wyleciał z policji za niesubordynację. Wreszcie ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i... na miłość. Namówiony przez piękną Renatę podejmuje się ryzykownego zlecenia i szybko wpada w kłopoty. A we Lwowie znów wrze. Brutalne morderstwa wstrząsają miastem. I tylko policja wie, co kryje w sobie tajemniczy list od mordercy.

W „Liczbach Charona” Popielski ma szansę zmienić swoje życie - wrócić do policji i założyć rodzinę z ukochaną kobietą. Ale miłość jest ślepa, podobnie jak sprawiedliwość....


Erynie
Lwów, maj 1939 roku. W strasznych męczarniach ginie mały chłopiec. Wieść o rytualnym mordzie dokonanym przez Żydów obiega miasto. Wybucha panika. Czyje dziecko będzie następne? Wszyscy liczą na komisarza Edwarda Popielskiego. Jednak komisarz nie chce poprowadzić sprawy. Nie tym razem.

Widmo zbliżającej się wojny i paraliżujący strach rządzą Lwowem, tylko jego przestępczy świat wciąż żyje według starych reguł. Każdy zna tu Popielskiego, który działa wyłącznie nocą. Nikt nie chce mu się narazić.

Miasto przesiąknięte zbrodnią przesłonił cień Erynii, bogiń zemsty. 


Głowa Minotaura1 stycznia 1937 roku, Breslau, wczesny poranek. Eberhard Mock dostaje wiadomość, że w jednym z hoteli doszło do zabójstwa. Nikt nie wie, kim była dziewczyna, którą zgwałcono, okaleczono i zamordowano. Po intensywnym śledztwie Mock stwierdza, że ślady prowadzą do Lwowa. Aby wytropić bestię, musi poprosić o pomoc Edwarda Popielskiego z polskiej policji.
Lwowskie zaułki i knajpy są tak samo niebezpieczne i ohydne jak zakamarki Breslau. Czy obu komisarzom "miłośnikom starożytności i kobiecego ciała", uda się złapać potwora, zabijającego dziewice niczym mityczny Minotaur? Czy rodząca się męska przyjaźń wytrzyma próbę nierównego pojedynku, w którym zbrodniarz jest zawsze o krok dalej niż jego tropiciele?


Dżuma w BreslauNajznakomitsza para polskiej powieści kryminalnej – Eberhard Mock i dawny Wrocław – powraca. Krajewski po raz kolejny portretuje swoich bohaterów z mistrzostwem i pasją. Breslau, lata 20. ubiegłego wieku. Dwie prostytutki przyjmują nietypową ofertę. Wkrótce policja znajduje ich zwłoki. Sprawę próbuje rozwikłać nadwachmistrz Mock. Gdy po aresztowaniu i przesłuchaniu wszystkich alfonsów z miasta Mockowi udaje się w końcu ustalić tożsamość zamordowanych kobiet, niespodziewanie wychodzi na jaw, że na narzędziu zbrodni znajdują się jego własne odciski palców.


Festung BreslauOstatnie lata drugiej wojny światowej. Zamieniony przez Niemców w twierdzę Wrocław, jest oblężony przez Armię Czerwoną. Zniszczone, spalone, martwe miasto. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Abwehry Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa młodej dziewczyny, siostrzenicy znanej antyfaszystki. Osamotniony i szykanowany przez byłych przełożonych, waha się pomiędzy pragnieniem odszukania mordercy a chęcią wywiezienia żony z bombardowanego miasta. „Festung Breslau” to przede wszystkim opowieść o upadku, o końcu III Rzeszy, o wojennym zdziczeniu, rozprężeniu obyczajów i wreszcie – o starzejącym się Mocku. To taniec śmierci w ginącym Breslau.

Materiały przygotowane na podstawie internetowej strony autorskiej www.marek-krajewski.pl.

Współorganizator: Partnerzy strategiczni: 
Szkoła Policji w Pile Zbrodnia w Bibliotece Stowarzyszenie Hisoryczno-Fortyfikacyjne "Przedmo�cie Piła"
Partnerzy medialni:

Tygodnik Nowy


"Fakty Pilskie"

"Tętno Regionu"
Reporter - magazyn kryminalny             
Festiwal dotowany jest przez:
Studio K2

H.ESSERS
Firma CREDO     

Instytut Ksišżki               Dyskusyjne Kluby Ksišżki